Kurumsal

1 Eylül 2021

Dr. Mücahit Gündebahar Fintechtime Dergisi Eylül-Ekim Sayısı Röportajı

PowerFactor, çok faktörlü kimlik doğrulama, mobil uygulama & cihaz güvenliği ve güvenli işlem doğrulama yetkinliklerini barındıran kapsayıcı bir üründür.

Paylaşmaya ne dersin?

twitterlinkedinfacebookwhastapp
Dr. Mücahit Gündebahar Fintechtime Dergisi Eylül-Ekim Sayısı Röportajı

Mücahit Bey, sizlerle tekrar bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz. Architecht’in ürün yatırımlarını Fintechtime ailesi olarak yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda sizinle Airplatform ürününüz hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirmiştik. O röportajımızda sözleştiğimiz üzere bugün çok faktörlü kimlik doğrulama ürününüz PowerFactor’ü sizlerden dinlemek isteriz.

Malumunuz, siber saldırılar ve çevrimiçi dolandırıcılıkların sayısı her geçen gün artıyor. Architecht olarak geliştirdiğiniz PowerFactor ile bu problemlere / risklere çözüm sağlıyorsunuz. Bize PowerFactor’un yetkinliklerinden bahsedebilir misiniz?

PowerFactor, çok faktörlü kimlik doğrulama, mobil uygulama & cihaz güvenliği ve güvenli işlem doğrulama yetkinliklerini barındıran kapsayıcı bir üründür.

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama:

Çok adımlı kimlik doğrulama yöntemi olarak da bilinen bu yöntem, “device as a token” yoluyla müşterinin cihazını doğruladıktan sonra 6 rakamlı bir PIN belirleyerek mobil uygulamaya giriş yapılabilmesini sağlıyor. Kullanıcı dilerse biyometri katmanını ekleyerek parmak izi veya yüz tanımayla da mobil uygulamasına güvenli bir şekilde erişebiliyor.

Mobil Uygulama & Cihaz Güvenliği:

PowerFactor, gelişmiş güvenlik altyapısıyla olası siber saldırıları tespit edebiliyor, engelleyebiliyor ve gerekli tepkileri veriyor. Böylece işlem sırasında ağ saldırıları gibi risk oluşturabilecek durumların önüne geçiliyor.

Güvenli İşlem Doğrulama:

Güvenli işlem doğrulamada ise mobil ve web doğrulamaya ek olarak akıllı saat, mobil bildirim ya da QR kod üzerinden onay alınabilmesini sağlayarak, alternatif yöntemlerle de müşterilerin işlemlerini güvenle yapmalarını sağlıyoruz.

Geçtiğimiz dönemlerde PowerFactor’ün SaaS dönüşümünü gerçekleştirdiğinizi hatırlıyorum. Şu an hem onprime hem de SaaS versiyonlarıyla ürünü kullanabiliyoruz. Ürünün SaaS dönüşümüyle birlikte sağladığı kolaylıkları bizlerle paylaşabilir misiniz?

Bunu birkaç başlıkta anlatabiliriz:

Hızlı ve kolay implementasyon

IT ekibiniz uzun ve zor kurulum süreciyle uğraşmaz. PowerFactor’ün yazılım geliştirme kiti müşterilerimizin mobil uygulamalarına hızlı ve kolayca implemente edilir.

Ölçeklenebilir kullanım

Saas dönüşümümüzün bir diğer avantajı müşterilerimize esneklik sağlamasıdır. Müşterilerimiz kullanım planlarını kullanıcı sayılarına göre kolaylıkla değiştirebilirler.

Maliyet optimizasyonu

Herhangi bir donanım, ara yazılım veya yazılım satın alınması, yüklenmesi, güncelleştirilmesi veya bunların bakımının yapılması gerekmez. Böylece PowerFactor kullanıcıları için eğitim, test, bakım ve sunucu maliyetleri ortadan kalkmış olur.

Daime güncel

PowerFactor’ün güncellemelerini ve teknik geliştirmelerini Architecht olarak biz yapıyoruz. Böylece, müşterilerimiz her zaman PowerFactor’ün en güncel versiyonunu kullanırlar.

Türkiye’nin önemli banka ve finans kurumları tarafından yüksek müşteri memnuniyetiyle kullanılan PowerFactor’ü, yeni dönemde tüm mobil uygulamalarla buluşturmayı planlıyorsunuz. Ürününüzün yeni dönemdeki hedeflerini sizden dinlemek isterim.

Türkiye’de ve tüm dünyada güvenliğin en üst düzey teknolojilerle sağlandığı sektörlerin başında bankacılık ve finans geliyor. PowerFactor hali hazırda 4 finans kurumunun, 25‘ten fazla mobil uygulamasında güvenli bir şekilde çalışıyor. Finans kurumları aracılılığıyla 3 milyona yakın nihai kullanıcı tarafından bu zamana kadar toplam 660 milyon işlem PowerFactor ile güvenli bir şekilde gerçekleştirildi. Bu sayılar bizler için çok önemli bir referans. PowerFactor bankacılık ve finans sektörüne ilave olarak online alışveriş, sağlık ve mobil oyun sektörlerinin de kimlik doğrulama ve uygulama & cihaz güvenliği ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Sizlerin de yakından takip ettiği üzere, pandemiyle birlikte dijital ürünlerin sayısı artmaya devam ediyor. Özellikle mobil uygulamalar kolay kullanımı ve gündelik hayatımızdaki operasyonel süreçleri pratik hale dönüştürmesiyle en çok tercih ettiğimiz dijital ürünler arasında yer almakta. Sağlık, finans, spor, pazaryeri, ulaşım, market, yemek, giyim ve birçok farklı alanda yüzlerce mobil uygulama elimizin altında. Artık mobil uygulamalar olmadan bir hayat düşünmek mümkün değil diyebiliriz. Dijitalleşme ve mobil uygulamalar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da bununla beraber siber saldırılar ve online dolandırıcılıklar artmakta; firmalara finansal maliyetlerin yanısıra hukuksal ve repütasyonel negatif etkileri de olmaktadır. PowerFactor söz konusu negatif etkilere karşı firmaları korurken firmaların nihai müşterilerinin oturum açma ve işlem onaylarını güvenle gerçekleştirmelerine olanak sağlar.

Özetlemek gerekirse, aslında hemen hemen her mobil uygulama kişisel ve finansal bilgilerimiz dahil olmak üzere birçok önemli bilgiyi içinde barındırıyor. Durum böyle olunca güvenlik en önemli konulardan biri haline geliyor. Az önce de ifade ettiğim gibi yüksek güvenliğin son derece önemli olduğu finans sektöründeki hatırı sayılır tecrübelerimizi PowerFactor ürünümüzle tüm mobil uygulama sahiplerine güçlü bir güvenlik çözümü olarak sağlamayı hedefliyoruz.

Kaynak: https://fintechtime.com/tr/2021/09/fintechtime-sonbahar-2021-eylul-ekim-sayisi-cikti/